Rubriky
Začínáme

Obtížnosti cest

Způsobů hodnocení obtížnosti zajištěných cest je několik. U nás se používá většinou rakouské šestistupňové hodnocení, v oblíbené oblasti Lago di Garda pak italská stupnice. Existují i francouzská škála a hned dvě švýcarské. Babylon? Proti hodnocení lezeckých terénů a výstupů ani ne!

Obecně klasifikace ferraty zahrnuje nejen vlastní obtížnost zajištěné cesty, ale také náročnost přístupu a sestupu zpět k výchozímu bodu. Proto se na našich fórech setkáte s názory, že cesty v Alpách jsou hodnoceny mírně. Ale pokud připočtete dlouhé přístupy a časté sestupy po suťovištích, hned je hodnocení správné.

RakouskoItálieFrancieŠvýcarsko IŠvýcarsko II
A
snadné
F
facile
F
facile
KS 1T1
pěší turistika
B
středně obtížné
MD
media difficoltà
PD
peu difficile
KS 2T2
horská turistika
C
obtížné
D
difficile
AD
assez difficile
KS 3T3
náročná horská turistika
D
velmi obtížné
MOD
molto difficile
D
difficile
KS 4T4
alpský terén
E
extrémně obtížné
ED
estrema difficoltà
TD
trés difficile
KS 5T5
náročný alpský terén
F
extrémní sportovní
ED
extrémement difficile
KS 6T6
velmi náročný alpský terén

Škála označená jako Švýcarsko II se používá k hodnocení celkové náročnosti horských túr, jejich součástí mohou být i ferraty.

Jednotlivé úrovně se mírně liší, ale pro obecné pochopení náročnosti by měla tato tabulka vyhovovat.

Velmi hezké rozdělení obtížnosti výstupů jsem viděl na webu KČT Slovan Pardubice:

  • Paráda, jde to!
  • Uf, dře to.
  • Ach jo, nejde to.

Osobně se kloním k názoru, že ferrata má turistovi usnadňovat přístup na hezká místa, nikoli suplovat skalní lezení. Takže cesty E a F rád přenechám masochistům. Navíc padat v podobném terénu je mnohem bezpečnější do lana než do ferratového setu.

Rubriky
Začínáme

Co do batůžku

Batůžek na ferratu? Ano, rozhodně. Je jasné, že na Pastýřkou stěnu, kde je restaurace dole i nahoře a auto stojí pod mostem (ve vzdálenosti 5 min chůze), nepotřebujete nic než ferratou výbavu a peněženku (ale na tu se batůžek hodí). Na celodenní výlet ve Slovenském ráji už ale potřebujeme více věcí.

Cvičná stěna

Zde je tedy potřeba opravdu jen sedák, ferratový set, helma, rukavice, odsedka a láhev s pitím. Na fotce není lékárnička, ale neměla by ve vašem batohu chybět. Občerstvení a lékárnička patří dovnitř batůžku, myslete na ty, co jdou pod vámi – v případě upuštění předmětů totiž ohrožujete ostatní.

Jednodenní výlet

Tady už je potřeba myslet na to, že ferraty jsou v horách, a i když vycházíte od auta v teplém slunečném počasí, nahoře to může pořádně profukovat a déšť se z vedlejšího údolí přižene během pěti minut. Takže do většího batůžku naskládáme nepromokavou bundu, příp. zateplovací vrstvu či triko na převlečení. V lékárničce by neměla chybět termoizolační fólie. Na dlouhé přístupy nebo sestup se hodí trekové hole (stačí jedna).

Přechod hor, náročnější trasy

Prodloužený víkend v horách znamená opět vetší batoh (i když já nosím většinu zmiňovaného vybavení s sebou i např. na děčínskou ferratu). Kromě již uvedeného vybavení přibalíme věci na spaní (vložku do spacáku), věci na nouzové přenocování (žďárák, teplou vrstvu), vařič. Na vlastní ferratu pak pomůcky na záchranu či dopomoc. Lano o délce cca 20 m, prusíky, smyčky a HMS karabiny.

Na všech fotkách chybí nepromokavé pouzdro na mapu, mapa
a mobilní telefon! Ty si do batohu určitě přibalte.

Pozn.: Na ilustračních fotkách je vybavení, které na ferratách skutečně používáme (nejedná se tedy o reklamní předměty/cílenou propagaci).

Rubriky
Aktuálně

Uzavírky / karanténa

Současný stav, kdy je vyhlášena celostátní karanténa, se týká samozřejmě i ferrat a doporučení pohybu na nich. Pohyb venku v přírodě je doporučován, ale za určitých podmínek. (aktualizováno)

Aktuálně jsem zaznamenal tato doporučení provozovatelů:

  • Vodní brána Semily nedoporučuje se pohyb na ferratě
    z důvodu vládních nařízení
    přístupná
  • Slaný – uzavřeno z důvodu havarijního stavu do provedení oprav. Opravy ukončeny, čeká na revizi, uzavřená
  • Pastýřská stěna Děčínzimní uzavírka + karanténa do odvolání přístupná od 27.4.
  • Kozí vrch – hnízdění sokola uzavřená
  • Kavárnička – uzavřeno do konce nouzového stavu

U ferraty na Kozím vrchu a v případě ferraty na Vrabinci je problém s provozem jako takovým, viz článek na webu ekolist.cz (postaveny bez domluvy s vlastníkem).

Rubriky
Nezařazeno

Platí se na ferratách?

Všeobecně ne. Cesty jsou zřizovány ve volné přírodě a jejich vznik
a údržbu hradí většinou buď obec, nebo agentura zaštiťující cestovní ruch, příp. spolek nadšenců stojící za vznikem cesty. Jsou ale i výjimky – zejména se jedná o cvičné ferraty v outdoorových parcích.

Nebo např. Via ferrata Kyseľ v NP Slovenský ráj – tady zaplatíte poplatek hned dvakrát. Poprvé platíte za vstup do Národního parku (buď jednorázový, nebo si koupíte časovou vstupenku; doliny neprojdete rozhodně za jeden den) a pak potřebujete vstupenku
na vlastní ferratu za 5 EUR. Doporučuji si ji koupit před vstupem
do parku, my jsme si ji kupovali až na Kláštorisku a byl s tím trošku problém (na místě ji nabízejí pouze v balíčku s vypůjčením vybavení). Přes 40 let uzavřená dolina, ale za drobnou úplatu rozhodně stojí.

Rubriky
Nezařazeno

Topo

Pokud vyrážíte na novou ferratu, je dobré si udělat přípravu předem.
K tomu ideálně poslouží tzv. „topo“ cesty neboli popis, jak vypadá vlastní ferrata, ale také jak dlouho k ní půjdete a jak dlouhý je sestup.

Na obrázku je přehledné znázornění tří cest na Vodní bráně u Semil.

Zdroj: www.vodni-brana.cz

Velmi časté je zakreslování cest do fotografie stěny, zde např. dvě cesty na oblíbený Triglav ze serveru bergsteigen.com:

Zdroj: www.bergsteigen.com

Tady už jsou velmi podstatné právě údaje nejen o obtížnosti vlastní ferraty, ale také o přístupu a sestupu.