Rubriky
Nezařazeno

Jak se udržuje ferrata?

Nevíte? Já také ne, ale díky aktuálně probíhající údržbě feratového areálu ve Slaném jsem se na to zeptal těch, kdo vědí. Opravu provádějí lidé stojící za ferratou Vodní Brána v Semilech – Martin „Čokař“ Marek a Jan Šípal.

Ferrata je technické dílo ze železa a používáním dochází samozřejmě k opotřebení materiálu. Navíc je umístěna v přírodě, tudíž se na jejím stavu podepisuje počasí (mráz, led, horko). Kupříkladu lano procházející „volně“ okem ukotvení se při průchodu jednoho lezce pohne zhruba šestkrát. Pokud jste návštěvníky Slaného víte, že je tam provoz poměrně značný. Přestože materál vypadá bytelně, při počtu těchto drobných pohybů se v součtu jedná o pořádné a hlavně neustávající „pilování“ oka kotvení. Stávající kotvení je nahrazovano o třídu pevnějším materiálem.

Pak následuje právě ona větší údržba, spočívající ve výměně materiálu. Konkrétně ve Slaném se jedná o kotvení, lano u výstupního komínu a došlo také na výměnu roxorů sloužících jako stupačky za uzavřené kramle. Zde se jde spíše o modernizaci a větší bezpečnost lezců při pádu.

Práce jde Martinovi a Honzovi od ruky a už se těším až po skončení nouzového stavu bude areál opět v provozu.

Rubriky
Nezařazeno

S prsákem nebo bez?

Tak jo, chtěl jsem si to nechat na konec karantény, až bude prostor pro focení metodiky. Ale hned první komu jsem web ukázal, mi „vyčinil“, že v základním vybavení chybí prsní úvazek. Je to tak. Svůj odkaz má, ale v kategorii vybavení, ne mezi „svatou trojicí“. (upraveno 25. 4. 2020)

Ano, upravuje težiště při pádu a brání přetočení hlavou dolů, zejména pokud jdeme s těžším batohem (nad 5 Kg). Na druhou stranu aspoň já se v něm cítím velmi neohrabaně a v kombinaci s batohem, který nosím vždy, je to pro mě peklo. Sundat nebo nandat větrovku znamená buď se odvázat, nebo předvádět eskamotérské vystoupení.

Nevím kde se to u nás vzalo, ale všechny cestovky a většina agentur na hrudním úvazku trvá. Rozhodně nikoho nebudu od použití prskáku zrazovat, ale popravdě k jeho užití nebudu nikoho ani přesvědčovat. Pokud ovšem plánujete vyjet do hor s agenturou s hrudním úvazkem počítejte. Menší děti by měly mít celotělový úvazek!

Viděl jsem nezanedbatelný počet lidí se špatně použitým prsákem. Ti co ho obléknou, ale ferratový set mají stejně na jistícím oku sedáku jsou v tomto případě ti šťastnější.

Například v metodice alpenvereinu prsák nenajdete a ve výroční zprávě horské medicíny je zmíněno, že použití se právě pro velký počet chyb spíše nedoporučuje.

Pokud chcete mít pocit bezpečí volte raději celotělový úvazek.

Update: rychlá náhrada prsního úvazku od Martina „Čokaře“ Marka z webu ferraty Vodní brána, kde je velmi přehledná metodika.

Rubriky
Nezařazeno

Kam ferraty patří?

Když jsem před lety začal hledat informace o ferratách, šel jsem nejprve na stránky Českého horolezeckého svazu. Posléze jsem vyrazil na web Klubu českých turistů. Jak jsem u obou organizací dopadl?

U horolezců lastně nijak, zmínek o ferratách je tam minimum. Abych ČHS nekřivdil, byl jsem tam v době, kdy proběhly dva metodické dny zaměřené právě na ferraty (2016, 2017). Od té doby ale už nic. Pouze na neoficiálních stránkách si lezci pochvalují že ferratisti mezi nimi nemají co dělat.

Klub turistů zahrnuje ferraty mezi VHT, a této problematice se systematicky věnuje. Na jejich webu nejdete základní info co zajištěné cesty jsou a je tam k nalezení i průběžně doplňovaný přehled ferrat s popisy přístupů i samotných cest.

Jinak jsou ferraty u nás malinko bezprizorní a informace najdete spíš u výrobců a prodejců outdoorového vybavení a pak na stránkách provozovatelů jednotlivých cest. Aktivní jsou samozřejmě průvodci a agentury/CK nabízející ferratové zájezdy a kurzy.

Já se taky cítím spíš turistou a za lezce bych se neoznačil, ale na druhou stranu se jedná o aktivity v horách a za použití horolezeckého vybavení…

Rubriky
Začínáme

S dětmi nebo bez?

Znáte své dítě? Tak znáte i odpověď. Pokud lezete a potomek chce taky, nic tomu nebrání. Stačí jen dodržovat pravidla. Pokud to jdete sami zkusit, tak naopak, tady je potřeba hodně přemýšlet a myslet na důsledky. Píšu to poněkolikáté, jde o zábavu a bavit se musí všichni.

Tyto stránky tvořím pro hledače informací. Lezci sem asi nezabloudí a pokud ano tak zas půjdou dál. Ale stručně, partnerská kontrola, v tomto případě rodičovská kontrola, aktuální podmínky (sorry ale poslední dobou používané „podmínka“ mi trhá duši), schopnosti všech zúčastněných. Děti vážící méně než 40 kg je potřeba jistit lanem, pokud nevíte jak, opravdu vyražte s někým kdo to umí!

Dvanáctiletý a převis

První impulz by měl vyjít od dítěte. Určitě nemá cenu tahat na kopec dítě které se bojí při výstupu na rozhlednu a snažit se tak něco překonávat. Zrovna tak není dobré na ocelovém laně začít trénovat pozornost. Hyperaktivní dítě tu stěnu přeleze nejspíš jako nic, ale musí také uržet pozornost na bezpečnost při přecvakávání.

Pořád si nejste jisti? Pak platí stejná rada jako u testování vlastních možností. Vyražte nejprve na cvičnou ferratu (a to fakt není Děčín), nebo třeba do lanového parku, kde se budete pohybovat relativně nízko a v dosahu pomoci.

lanove centrum

A kdy to začít zkoušet? Děti pohybující se na horách od mala jsem viděl lézt snad od čtyř, pěti. Soukromě si myslím že do deseti, dvanácti se bohatě zabaví na normálních turistických cestách daleko líp, později naopak ocení překonání překážek.

Nikdy nepodceňujte náročnost přístupu a sestupu z ferraty, mnohdy tato obtížnost představuje větší nebezpečí než samotná ferrata.